صفحه اصلی / ساز شناسی / ساز های زهی زخمه ای / گیتار

گیتار

بازدید: 31905

1-گیتار کلاسیک

گیتار عضو خانواده سازهای زهی زخمه ای می باشد ،قابلیت اجرای نتهای ملودیک و هارمونیک (تا 6 نت به طور همزمان) را داراست لذا سازی سولو شناخته می شود. دارای گستره صدایی در حد 3.5 اکتاو است و دارای 6 سیم است که سه تا از آنها از جنس پلاستیک و سه تای دیگر از جنس فلز می باشد ،شمارش سیم ها به ترتیب از زیر ترین به بم ترین است.دسته این ساز دارای 19 فرت است که 12 عدد روی دسته و بقیه روی کاسه قرار دارند. این خصوصیات باعث میشود که این ساز در صورت استفاده از کوک استاندارد تنها قادر به اجرای 26 نت دیاتونیک و یا 44 نت به صورت کروماتیک باشد و سایر نتهای قابل اجرا بر روی این ساز تکراری هستند و یا مشابه هم فرکانس دارند که این خصوصیت نه تنها یک ضعف برای این ساز شناخته نمی شود بلکه تقطه قوت آن نیز هست ،چرا که وجود نتهای هم فرکانس زیاد در طول دسته به نوازنده این امکان را می دهد که برای اجرای یک قطعه پوزیسین های مختلفی را انتخاب کند و برای اجرا  از نتهای نزدیک به هم استفاده کند و از پرش های بلند خوداری کند. این خصوصیت قابلیت اجرای سریع نتها را به نوازنده می دهد و در اکثر سازهای زهی دیده میشود مانند ویولن و گیتار.


این ساز دارای کوک های مختلفی است ولی معولا از کوک زیر استفاده می شود:

E(6 سیم) – A(5 سیم) – D(4 سیم) – G(3 سیم) – B(2 سیم) – E(1 سیم)

چیدمان نت ها روی دسته گیتار به این شکل است :

در این عکس دسته گیتار 21 فرت است


در عکس زیر شما می توانید محل فیزیکی نت C را   در دسته گیتار ببینید توجه داشته باشید نوازنده می تواند هر کدام از جاهای مشخص شده را بنا به صلاح دید خود انتخاب و اجرا کند چرا که در واقع فرکانس همه جاهای مشخص شده در عکس زیر دقیقا یکسان هستند.

در سازهایی زهی 2 عامل باعث زیر یا بم شدن صدای حاصل شده از سیم می باشد. نخست طول سیم و سپس قطر سیم ،هر چقدر طول و قطر سیم بیشتر باشد صدای حاصله بم تر می شود.البته توجه داشته باشید که جنس و کشش سیم نیز در زیرایی صدای حاصله موثر است ولی فعلا در این مبحث نادیده گرفته شده اند.

همانطور که در عکس زیر مشاهده می کنید نت C در فرت یک سیم دوم مشخص شده است که سیمی تقریبا نازک ولی با طول زیاد است ،همین نت را در سیم سوم در فرت پنجم مشاهده می کنید چراکه سیم سوم قطور از سیم دوم است پس برای ایجاد فرکانس مریوطه نت C طول سیم را کم می کنیم و در سیم چهارم چون باز هم سیم قطورتر شده است پس مجبوریم طول سیم را باز هم کمتر کنیم (فرت 10) و این روند به همین روش ادامه پیدا می کند.


گیتار کلاسیک در دو شکل ساده و کات اوی (Cut away) موجود است ،در مدل cut away قسمتی از کاسه گیتار جهت سهولت نوازندگی در پایین دسته، برش خورده است که البته نوازندگان کلاسیک این ساز از مدل ساده آن استفاده می کنند و مدل cut away بیشتر در سبک های دیگر موسیقی مورد استفاده قرار می گیرد.

گیتار کلاسیک ساده:

cut away گیتار کلاسیکدر فیلم زیر شما می توانید صدای این ساز بشنوید و از اجرای آن لذت ببرید

Recuerdos de la Alhambra by Pepe Romero


برای آشنایی با نحوه مراقبت و نگهداری از گیتار اینجا کلیک کنید

گالری تصاویر

نظرات کاربران


ارسال نظر