صفحه اصلی / ساز شناسی / ساز های بادی / بگ پایپس

بگ پایپس

بازدید: 5478

بگ پایپس اسکاتلند (Great Highland Bagpipes)


بگ پایپس ها و یا سازهای بادی کیسه ای دارای انواع بسیار مختلفی در سراسر دنیا هستند و آنها را می توان در سراسر اروپا ،مدیترانه و خاورمیانه و حتی آمریکا و استرالیا دید. یکی از معروف ترین آنها بگ پایپس اسکاتلندی است.

این ساز دارای چهار نی (one chanter + Three Drones)و یک لوله دمنده(Blow Pipe) و یک کیسه هواست ، نی اصلی یا نی آواز خوان(Chanter) که در حقیقت یک نی دوبل است و دو نی تنور (Tenor Drones) و یک نی باس (Bass Drone).


نی آوازی (Chanter) برای اجرای مودهای mixolydian طراحی شده ،گستره صدایی این ساز یک پرده بم تر از نت پایه و تا یک اکتاو بالاتر از نت پایه است. نت پایه در این ساز نت A است و درون ها (Drones) بر اساس آن کوک شده اند. نی آوازی دارای 9 نت است که از این قرار می باشد:

G بم ،A بم ،B و C و D و E و F و یک G بالا و یک A بالا

نتهای این ساز قالبا در سر کلید D ماژور نوشته می شود ،به علت فقدان نتهای کروماتیک تغییر علامت سرکلید باعث تغییر مود (Modes) در این ساز می شود. نتهای این ساز در قالب A Mixolydian ، D Major ، B minor و به ندرت در E Dorian دیده می شود.

جنس چوب این ساز از درخت خاس کریسمس و یا درخت پروانه  و شمشاد جنگلی است ،در مدل های جدیدتر از چوب آبنوس و موادی دیگری مانند عاج ،شاخ ،نیکل ،فولاد ضد زنگ و غیره نیز استفاده می شود.

اجرای بگ پایپس و درام:


گالری تصاویر

نظرات کاربران


ارسال نظر